Fizički odsjek PMF Sveučilište u Zagrebu Fizički odsjek
<none>
 

[ Povratak na preglednik ]

Smithov dijagram



Napomena: u ovom tekstu se koriste pojmovi i izrazi koji su nepravilno izvedeni mješavinom hrvatskog i engleskog jezika. Iako negramatički, ti se pojmovi široko koriste unutar struke i u raznim jezicima zadržavaju svoj anglosaksonski korijen kako bi se lakše sporazumjevalo.

Fizički odsjek

Ovdje ću pokušati opisati osnovnu primjenu Smithovog dijagrama u području vlastitog istraživanja (dakle NMR tehnici), dok za neke dodatne informacije preporučam odlično napisanu wiki stranicu.

Prikaz električnog kruga pomoću Smith dijagrama je jedna od funkcija na Network analyzer-u - uređaj koji je neizbježan element svakog NMR laboratorija. Osim za pravilno ugađanje proba, koristi se u izradi i analizi ispravnosti dupleksera (tj. transcoupler-a), filtera i drugih elektroničkih elemenata.

Smithov dijagram je grafičko pomagalo koje se koristi u elektrotehnici i elektronici pri radu s transmisijskim linijama i podešavanju impedancije električnih krugova. To je prikaz koeficijenta refleksije u dvije dimenzije (budući je on kompleksna veličina) koji je skaliran na normaliziranu vrijednost impedancije. Normalizacija omogućuje korištenje dijagrama pri situaciji kada imamo neku karakterističnu impedanciju strujnog kruga. Najčešće je karakteristična vrijednost 50 Ohma. Iako na prvi pogled izgleda sasvim zastrašujuće, vrlo se lako prebaciti iz sustava impedancije u sustav normaliziranog koeficijenta refleksije.

Niz točaka na Smithovom dijagramu koji pokriva određeni raspon frekvencija može se koristiti da bi se vizualno opisalo:

  • koliko je kapacitivan ili induktivan određeni element u strujnom krugu za dani frekventni raspon
  • koliko je teško podešavanje impedancija (eng. matching) na raznim frekvencijama
  • koliko je dobro određeni strujni krug podešen eng matched.

Matematički pregled

Za transmisijsku liniju (dakle bilo koji strujni krug) karakteristične impedancije Z0 može se reći da ima karakterističnu admitanciju Y0.

Bilo koja impedancija ZT,se može normalizirati karakterističnom impedancijom Z0 i tu normaliziranu vrijednost ćemo označiti sa zT.

Kako su Z0 i ZT u Ohmima, normalizirana impedancija će biti bezdimenzionalna veličina. Vrijednosti impedancije se moraju normalizirati prije daljnje razrade u Smithovom dijagramu, a kasnije dobiveni rezultat se lako de-normalizira.

Koeficijent refleksije r, u sustavima električnih sklopova, je omjer reflektiranog i poslanog napona, što je jednako omjeru razlike i zbroja impedancija ZT i Z0;

odnosno u obliku s normaliziranom impedancijom;

U granici kada je ZT beskonačan, koeficijent refeksije je jednak jedinici, a kada je ZT= 0, r je jednak -1. r i zT su kompleksne bezdimenzionalne veličine, i obje su ovisne o frekvenciji. Dakle, cijela kompleksna ravnina je svedena na krug radijusa 1, a svaka vrijednost će imati karakterističnu frekvenciju za koju ona vrijedi. Primjetite da za vrijednost koeficijenta refleksije 0 (dakle točka u središtu kruga) impedancija ZT ima upravo vrijednost Z0.

Krugovi konstantnog normaliziranog otpora i konstante normalizirane reaktancije

Smithov dijagram se sastoji od dva različita tipa krivulja: kružnice konstantnog otpora i kružnice (preciznije kružni lukovi) reaktancije. Ako se krećemo po x-osi (u Kartezijevim koordinatama) dijagrama vidimo ispisane vrijednosti normaliziranog otpora, a dok se vrijednosti reaktancije nalaze na s unutrašnje strane ruba kružnice. Kada bi sada trebali naći položaj (normalizirane) impedancije ZT= 40 + i 70, prvo normaliziramo tu vrijednost na 50 Ohma, dakle 0.4 + i 1.4, vidimo da će to odgovarati koeficijentu refleksije |r|= 0.63 i uz fazni pomak od 60°.

Kada bi naš strujni krug imao takve karateristike, to bi značilo da bi od ukupne poslane snage čak 37% bacali u prazno. Naravno, budući želimo imati što veći signal u odnosu na šum koji je neizbježan, želimo svu svoju snagu prenijeti na naš uzorak. Uvijek treba imati na umu da poboljšanje za faktor x u omjeru signal/šum, znači skraćivanje vremena mjerenja za faktor x2(!).

No, vratimo se natrag na opis Smithova dijagrama. Koeficijent refleksije je povoljno promatrati u logaritamskoj skali, i kako bih jednoznačno odredio o čemu govorim, tu ću veličinu označiti sa S11;

Budući je naša impedancija ne-ohmska, tj. frekventno ovisna, tada će i naš koeficijent biti funkcija frekvencije;

Za standardni slučaj strujnog kruga koji opisuje tipičnu probu u NMR-u uzimamo slijedeću shemu:



Vidimo da se radi o paralelnom spoju gdje se jedna grana zove matching grana (ili skraćeno matching; impedancije ZM), a druga tuning grana (tuning; impedancije ZT). Tu su CT i CM naši tuning/matching kondenzatori (varijabilni), RT i RM realni otpori u pojedinoj grani, te LT mjerna zavojnica. Za karakteristične vrijednosti tih veličina CT= 1.005 nF, CM= 1.72 nF, RT= 2.42 Ohm, RM= 0.1 Ohm, te LT= 5.94 nH, naš koeficijent refleksije S11 će imati sljedeću ovisnost o frekvenciji:

Vidi se da koeficijent refleksije izrazito pada na frekvenciji 8.18 MHz, što znači da na toj frekvenciji sva poslana snaga prolazi do našeg uzorka. Mijenjanjem kapaciteta CT pomičemo tu frekvenciju, no kako je to paralelni spoj, matching kruga (tj. minimalna vrijednost S11) ovisi malo i o vrijednosti CT, pa njegovom promjenom naš matching više nije prikladan. Kako nam je zavojnica LT naša mjerna zavojnica (s uzorkom), u toj grani samo možemo mijenjati vrijednosti CT. Podešavanjem vrijednosti CT i CM (tj., generalno ZT i ZM) optimiziramo naš strujni krug.

Primijetimo da smo koristeći ovakav frekventni prikaz iz dvije informacije (iznos r i fazni kut za danu frekvenciju) dobili jednu krivulju. Dakle, jednu informaciju smo zanemarili. Kada bi matching bio neusklađen, naš obrnuti Lorentzian u prikazu S11 bio bi nešto "plići", no ne bismo mogli razlikovati da li je impedancija matching grane ZM prevelika ili premala, tj. da li je over-matched ili under-matched. Prikazom koeficijenta refleksije u Smithovu dijagramu odmah dobivamo tu informaciju.

Ako naša radna petlja ne doseže centar dijagrama onda je impedancija matching grane undermatched, a ako je prevelika onda je overmatched. Kada je matching grana dobro uravntežena, naša će krivulja prolaziti kroz središte dijagrama, no to ne znači da je sve optimizirano - da bi naša radna točka bila dobro podešena ona se sâma treba nalaziti u središtu dijagrama.


undermatched overmatched dobro uravnoteženo, ali kriva rezonantna frekvencija


Zadnja gornja slika opisuje el. krug koji je dobro uravnotežen u matching-u, no sama rezonantna frekvencija ne odgovara željenoj. Stoga, podešavanjem CT (i korekcijom CM) podešavamo radnu točku u središte dijagrama.


dobar matching i dobra rezonantna frekvencija

Ovako ugođen električni krug, tj. NMR proba je spremna za mjerenja uzorka na frekvenciji od interesa.


[ Povratak na preglednik ]

<none>
<none>