Rođen sam 23.09.1963. godine u Maglaju (Republika Bosna i Hercegovina), gdje sam završio osnovnu i srednju školu. Studij fizike na Pririodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu započeo sam 1983. a diplomirao 1989. Te godine upisao sam poslijediplomski studij fizike smjer nuklearna fizika i fizika elementarnih  čestica. Magistarski rad obranio sam 1994. godine. Doktorsku disertaciju iz područja atomske fizike obranio sam 1997. godine. Od kraja 1990. godine zaposlen sam u Fizičkom zavodu Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. Od 24.09.2004. godine do 26.11.2005 boravio sam na Institutu za nuklearnu fiziku Češke akademije znanosti, Řež kraj Praga, Republika Češka.

            Do sada imam objavljenih ili prihvaćenih za objavljivanje 16 znanstvenih radova u znanstvenim časopisima. Od toga sam autor (voditelj tematike) na 10 radova. Glavnina moje znanstvene aktivnosti vezana je za atomsku fiziku, konkretno, temeljne procese u interakciji x- i niskoenergijskog g-zračenja sa materijom. Kao svoj osobni doprinos toj oblasti fizike istakao bih prepoznavanje, te uvođenje raspršenja x- i niskoenergijskih g- nepolariziranih fotona na aktivnom volumenu detektora kao nove metode mjerenja Comptonovog rasprešenja na vezanim elektronima, te kočnog zračenja fotoelektrona. Ta metoda ima nekoliko bitnih prednosti u odnosu na do tada jedino korištenu klasičnu eksperimentalnu tehniku “izvor-meta-detektor“, te daje Comptonove spektre, koji čistoćom, pouzdanošću na apsolutnoj skali i širinom energijskog područja značajno nadmašuju dotadašnje rezultate. Prvi rad posvećen toj tematici (članak 1. u Listi publikacija) je citiran u preglednom članku J. H. Hubbell, Rad. Phys. and Chem. 59 (1997) 113, u kojem su navedeni najznačajni doprinosi razvoju Comptonovog raspršenja od njegovog otkrića pa do 1997. godine. Tu sam eksperimentalnu tehniku također prepoznao i kao način izdvojenog mjerenja samo jedne komponente funkcije odziva detektora (raspršenje u aktivnom volumenu detektora) uz selekciju događaja bolju 1 od 107. Do tada nije bilo moguće izdvojeno mjeriti neku komponentu, već samo ukupan doprinos svih. Od nekoliko praktično-teorijskih rezultata vezanih za Comptonovo raspršenje, istakao bih dokazivanje jednakovaljanosti Hatree-Fock i vodiku sličnih valnih funkcija u preciznom računanju Comptonovog raspršenja na atomskim elektronima u okviru impulsne aproksimacije. To bi za posljedicu trebalo imati pojednostavljenje i ubrzanje postojećih i budućih izračuna Comptonovog raspršenja u mnogim praktičnim primjenama transporta fotona npr. u izučavanju funkcije odziva detektora, medicini i industriji.

U laboratoriju u Řež-u bavio sam se eksperimentalnom nuklearnom fizikom- nuklearna struktura i funkcija jačine fotona. Razvio sam komjuterski program koji uspijeva rekonstruirati energijsku shemu atomske jezgre iz obrađenih eksperimentalnih podataka iz reakcije uhvata termalnih neutrona. Za takav zadatak iskusnom nuklearnom fizičaru potrebno je oko 6 mjeseci. Program je razvijen na modernim principima objektnog programiranja u programskom jeziku  C++ i uključuje u sebi najpotpuniju bazu podataka o nuklearnoj strukturi ENSDF (Evaluated Nuclear Structure Data File, Brookhaven National Laboratory, USA).

Moje dosadašnje nastavne aktivnosti u Fizičkom zavodu vezane su za izvođenje nastave u Fizičkim praktikumima 1, 2, 3 i 4, te Nuklearnom praktikumu. Od školske 1998./1999. godine voditelj sam kolegija Fizički praktikum 3. i 4. U Fizičkom praktikumu 4 konstruirao sam vježbu “Demonstracija Heisenbergovog principa neodredenosti” koja se ne može naći u ponudi proizvođača opreme za praktikume. Teorijski principi kao i uvjeti pod kojima je prezentiran pristup moguće koristiti za provjeru Heisenbergovog principa neodredenosti izloženi su u radu S. Pašić et al., Fizika A (prihvaćen za publiciranje, 2005).

 

Zagreb, 02.02.2006