Kočenje motociklom


Kočenje stražnjom kočnicom
Kočenje prednjom kočnicom
Kočenje objema kočnicama



Potrebno je odrediti maksimalno usporenje motocikla koje se može postići kočeći samo stražnjom, samo prednjom ili objema kočnicama. Udaljenost dodirnih točaka dvaju kotača motocikla s tlom – iznosa L – te položaj zajedničkoga težišta motocikla i vozača – na visini H od tla – među bitnim su parametrima za pristup ovome problemu. Kao što je prikazano na Slici 1, projekcija težišta na tlo udaljena je za xL od uporišta prednjeg kotača (0 < x < 1). Također je nitno poznavati koeficijent trenja µ1 između prednje gume i ceste te koeficijent trenja µ2 stražnje gume.


Slika 1 – Pojednostavljena geometrija motocikla. Naznačene su sile,
u sustavu samog motocikla, prisutne tijekom kočenja.



Problem promatramo iz neinercijalnog sustava samog motocikla. Na Slici 1 prikazane su sile koje djeluju na motocikl – reakcije podloge N1 i N2, sile trenja Ftr(1) i Ftr(2), težina mg te translacijska inercija ma. Pri tome je m ukupna masa motocikla i vozača, g ubrzanje slobodnog pada, dok je a akceleracija, odnosno usporenje motocikla. Iz zahtjeva za iščezavanjem ukupne sile unutar neinercijalnog sustava motocikla slijedi:
      
(1)
za vertikalne komponente, dok za horizontalne vrijedi:
      
(2)
uz Ftr kao ukupnu silu trenja kojoj će Ftr i Ftr doprinositi ovisno o pojedinom slučaju. Prisutan je i dodatan zahtjev za iščezavanjem ukupnog momenta sile kako pri kočenju ne bi došlo do prevrtanja motocikla preko prednjeg kotača. Dok je ovaj zahtjev pri kočenju stražnjom kočnicom prirodan, pri kočenju prednjom bit će nametnut. Postavimo li ishodište za izračun momenta sile u točku uporišta prednjeg kotača s tlom, možemo zapisati:
      
(3)
Kut α0 pod kojim se nalazi centar mase sustava označen je na Slici 1. Članovi s lijeve strane jednadžbe teže podignuti čitav motocikl preko prednjeg kotača, dok je član s desne strane zadužen za njegovo zadržavanje na tlu. Budući da reakcija podloge N1 djeluje iz točke ishodišta za račun momenta sile, njen doprinos nije prisutan zbog iščezavanja kraka sile. Vektori obiju sila trenja Ftr(i) (i = 1; 2) kolinearni su s pripadnim krakovima sile r(i), stoga i njihov doprinos momentu sile definiranome vektorskim produktom iščezava:
      
(4)
Iščitavanjem geometrijskih definicija trigonometrijskih članova iz (3) sa Slike 1:
      
(5)
izraz (3) pojednostavljuje se u:
      
(6)


Kočenje stražnjom kočnicom


Pri kočenju samo stražnjom kočnicom, u izrazu (2) pojavljuje se samo doprinos trenja stražnje gume s tlom:
      
(7)
Iznos trenja moguće je regulirati jačinom pritiska na papučicu stražnje kočnice. Razumno je pretpostaviti da će usporenje biti maksimalno u slučaju maksimalnoga trenja koje je moguće postići, a koje je dano umnoškom koeficijenta trenja i reakcije podloge:
      
(8)
Izražavanjem N2 iz (6):
      
(9)
te uvrštavanjem u (8) uz pretpostavku a = amax:
      
(10)
za maksimalno usporenje slijedi rješenje:
      
(11)

Pri usporenju inercijalna sila prenosi dio težine motocikla na prednji kotač, pri čemu slabi kontakt stražnje gume s tlom, odnosno reakcija podloge N2 opada, što je i jasno vidljivo iz izraza (9). Stoga se postavlja sasvim legitimno pitanje je li usporenje iz (8) doista maksimalno za maskimalnoga trenja, s obzirom da je tada reakcija podloge najslabija. Da bismo odgovorili na ovo pitanje, parametrizirajmo zaista primjenjenu silu trenja efektivnim koeficijentom trenja µeff(2) na način:
      
(12)
pri čemu µeff(2) može poprimiti vrijednosti s intervala 0 ≤ µeff(2)µ2. Po uzoru na izraz (11), usporenje za proizvoljno primjenjeno trenje jednako je:
      
(13)
Da bismo odredili može li usporenje biti maksimalno za µeff(2) < µ2, provjerit ćemo postoje li lokalni maksimumi prethodnog izraza:
      
(14)
Uvjet na iščezavanje derivacije iz (14) zahtijeva gxL2 = 0 što je nemoguće postići variranjem µeff(2). Prema tome, izraz (13) nema lokalnih maksimuma, stoga je za maksimalnog primjenjivog trenja (µeff(2) = µ2) usporenje doista maksimalno.


Naposlijetku, zanimljivo je uočiti da i za proizvoljno velik koeficijent trenja postoji gornja granica na usporenje koje se može postići kočeći samo stražnjom kočnicom:
      
(15)
čemu je uzrok ranije spomenut gubitak doticaja stražnje gume s podlogom.



Kočenje prednjom kočnicom


U slučaju kočenja samo prednjom kočnicom, izrazu (2) doprinosi jedino trenje prednje gume s podlogom:
      
(16)
Ispočetka ćemo pretpostaviti proizvoljno primjenjeno trenje:
      
(17)
parametrizirano efektivnim koeficijentom trenja µeff(1):
      
(18)
Unaprijed je potrebno predvidjeti postojanje dvaju kvalitativno različitih slučajeva:
1° oba kotača su na tlu, pri čemu za kut α označen na Slici 1 vrijedi:
      
(19)
2° motocikl se podigao na prednji kotač, pri čemu je stražnja guma potpuno izgubila doticaj s podlogom:
      
(20)
Slučajeve rješavamo redom:
1° Za oba kotača na tlu, N2 možemo izraziti iz (1):
      
(21)
te zajedno s (16) i (17) uvrstiti u (6):
      
(22)
Za reakciju podloge N1 preostaje:
      
(23)
dok za pripadno usporenje:
      
(24)
Kako µeff(1) raste, brojnik također raste, dok se nazivnik smanjuje, stoga je sasvim očito da je – u smislenome podrućju definiranome s a(µeff(1)) ≥ 0 – (24) monotono rastuća funkcija. Prividna mogućnost divergencije prethodnoga izraza uklonjena je fizikalnim zahtjevom:
      
(25)
iz kojega uvrštavanjem (23) u (25) slijedi:
      
(26)
Kako se maksimum izraza (24) postiže za najvišu dozvoljenu vrijednost µeff(1), tada je za stvarni koeficijent trenja µ1 takav da vrijedi µ1xL / H, maksimalno usporenje jednako:
      
(27)
Slučaj µ1xL / H potpada pod domenu sljedećeg razmatranja.
2° Budući da je za µ1xL / H trenje između gume i ceste dovoljno da podigne motocikl na prednji kotač, potrebno je provjeriti može li se za α > α0 postići snažnije usporenje nego li za α = α0. Da bismo to odredili, u (3) uvrštavamo uvjet N2 = 0 iz (20):
      
(28)
odakle izravno slijedi:
      
(29)
Zanimljivo je primjetiti da sada usporenje ni na koji način ne ovisi o koeficijentu trenja µ1, što je izravna posljedica zahtjeva da, jednom kada je kut α postignut, ne smije doći do daljnjeg prevrtanja motocikla oko prednjeg kotača. Drugim riječima, da bi se održao stalan kut α, primjenjena sila kočenja ne može biti proizvoljna, već parametrizirana točno određenom vrijednošću efektivnog koeficijenta trenja:
      
(30)
Vratimo li se izrazu (29), primjećujemo da s povećanjem α, odnosno podizanjem motocikla na prednji kotač usporenje opada, s obzirom da je za α < π / 2 tangens monotono rastuća funkcija.


Krajnji zaključak koji se nameće je da, neovisno o iznosu stvarnog koeficijenta trenja µ1, usporavanje prednjom kočnicom je maksimalno dokle god su oba kotača na tlu: α = α0. Pri tome se za µ1xL / H maksimum postiže pri punome trenju koje je uopće moguće postići, dok za µ1xL / H pri maksimalnome trenju za kojega još ne dolazi do podizanja stražnjeg kotača, tj. uz primjenjeni µeff(1) = xL / H. Konačno, potpuno rješenje za maksimalno usporenje samo prednjom kočnicom možemo zapisati kao:
      
(31)



Kočenje objema kočnicama


Pri kočenju objema kočnicama, usporavanju doprinose trenje i prednje i stražnje gume:
      
(32)
Iz analize prethodnih dvaju slučajeva unaprijed znamo da oba kotača moraju biti na tlu. Ponovno pretpostavljamo efektivne koeficijente trenja, odnosno proizvoljno primjenjeno trenje:
      
(33)
Iz (1) iščitavamo reakciju podloge N1:
      
(34)
koja nakon uvrštavanja u (33):
      
(35)
vodi na izraz za reakciju podloge N2:
      
(36)
Uvrštavanjem prethodnog rješenja u (6), znajući da vrijedi α = α0:
      
(37)
slijedi ovisnost usporenja o primjenjenim silama kočenja:
      
(38)
Da bismo odredili maksimum prethodnog izraza, provjerit ćemo postojanje lokalnih ekstrema. Uvjet njihovog postojanja zahtijeva:
      
(39)
Deriviranje po µeff(1):
      
(40)
vodi na zahtjev:
      
(41)
koji ne može biti zadovoljen za pozitivan µeff(2). Prema tome, ne postoji lokalni maksimum ovisan o kočenju prednjom kočnicom. Nadalje, deriviranjem po µeff(2):
      
(42)
preostaje:
      
(43)
Ovaj zahtjev može biti zadovoljen samo u slučaju kada je stvarni koeficijent trenja µ1 prednje gume s tlom dovoljno velik da omogući traženu vrijednost iz (43), tj. µ1xL / H. U suprotnome slučaju, predznak derivacija iz (40) i (42):
      
(44)
jamči da usporenje monotono raste s povećanjem kočionih sila obiju kočnica. Prema tome, za µ1 < xL / H kočenje je maksimalno tijekom najviših primjenjenih sila trenja dviju kočnica, a koje se postižu za µeff(1) = µ1 te µeff(2) = µ2. Ako je, pak, vrijednost traženu uvjetom (43) moguće postići, tada uvrštavanjem µeff(1) = xL / H u (38) preostaje:
      
(45)
što je rezultat poptuno neovisan o kočionoj sili stražnje kočnice. Ovakav ishod već nam je otprije poznat iz (31) kao kočenje samo prednjom kočnicom pri kojem dolazi do potpunog gubitka doticaja stražnje gume s tlom, čime je objašnjen nestanak doprinosa stražnje kočnice iz (45). Konačno, potpuno rješenje za maksimalno usporenje objema kočnicama jednako je:
      
(46)
Činjenica da su dva rješenja iz (46) uvjetovana jedino koeficijentom trenja prednje gume vodi na ukupni zaključak prethodne analize: usporenje je maksimalno kada je postignuto najučinkovitije kočenje prednjom kočnicom! Ako pri tome maksimalna kočiona sila prednje gume nije dovoljna za odvojiti stražnji kotač od tla, tada je potrebno maksimizirati učinak svake kočnice zasebno!


Slika 2 prikazuje primjer preklopljenih rješenja (11), (31) i (46) za usporenje pri kočenju stražnjom, prednjom te objema kočnicama, respektivno. Za koeficijente trenja prednje i stražnje gume pretpostavljeno je da su jednakog iznosa µ, odnosno µ1 = µ2 = µ. Uz g = 9.81 m/s2, za preostale parametare izabrane su vrijednosti: L = 1.5 m, H = 0.6 m te x = 0.5.




Slika 2 – Maksimalno usporenje pri kočenju stražnjom, prednjom te objema kočnicama
u ovisnosti o jednakome koeficijentu trenja obiju guma (µ1 = µ2 = µ).
L = 1.5 m; H = 0.6 m; x = 0.5; g = 9.81 m/s2