PROSLOV

    Danas je fizika čestica okrunjena ``standardnom teorijom''. To znači da su pitanja o temeljnim sastojcima svemira, njihovim vrstama i međudjelovanjima, dobila odgovor u zatvorenoj i logičcki konzistentnoj shemi mišljenja koja kao krajnji ideal postavlja potvrdu u pokusima. Time je i predmet ``fizike čestica'' sazrio do te mjere da postaje nezaobilaznom komponentom dodiplomskog studija. Otud i potreba za udžbenikom koji bi na odgovarajući način prezentirao svijet temeljnih čestica i sila.

    Od raspoloživih udžbenika na engleskom jeziku (vidjeti popis na kraju knjige) najprimjerenijim za studij u Zagrebu pokazala se knjiga Griffithsa [Gr87], mlađi ``blizanac'' knjige Halzena i Martina [HaM84]. No, i od izdavanja Griffithsovog udžbenika prošlo je puno desetljeće, tijekom kojega je živa znanost ispisala nova poglavlja. Ona su obuhvaćena predavanjima studentima završne godine inženjerskog smjera studija fizike PMF-a, kroz koja je izrasla ova knjiga.

    Gradivo knjige složeno je u tri sloja, koja se mogu izlagati kao nezavisne, zatvorene cjeline (primjereno raspoloživom broju sati): prva dva poglavlja, treće do uključivo šestog i završno, sedmo poglavlje. Zbog namjere da studenta dovedem što prije do fronte istraživanja, morao sam odstupiti od povijesnog pristupa. Izvjesni povijesni slijed zadržan je u prezentiranju temeljnih principa --- kvantnog i relativističkog u drugom poglavlju te naposljetku baždarnog u trećem poglavlju. To sačinjava prvi sloj knjige, primjeren kraćim tečajevima o strukturi tvari.

    Primjena baždarnog principa na zasebna temeljna međudjelovanja središnji je predmet bavljenja knjige. Pri tome je opis elektrodinamike daleko od potpunosti --- ona je tek uzor koji će nam olakšati upoznavanje ostalih temeljnih međudjelovanja. Nezaobilazno je da student najprije prihvati određena (primjerice Feynman-ova) pravila koja mu omogućavaju da provede proračune stvarnih procesa, a da tek kasnije iscrpnije izuči temelje na kojima počivaju ta pravila. U grubom, to podsjeća na sjedanje za računalni stroj bez predznanja o digitalnoj elektronici i Turing-ovim strojevima. Dakle, za nas je elektrodinamika (QED) odigrala svoju ulogu kad pomoću nje u četvrtom poglavlju ovladamo dinamikom jake sile (QCD). Na istoj crti upoznat ćemo u petom poglavlju slabo međudjelovanje, uzbudljivu dinamiku promjene čestičnih vrsta (QFD). Kroz jezgru knjige provlači se izbor reprezentativnih procesa, kao zajednički nazivnik navedenih dinamika: naime, ovladavanjem proračuna QED procesa iz odjeljka 3.3.3 otvaraju se vrata proračunima u QCD-u (u odjeljku 4.1.1 i 4.2.1), a zatim i proračunima QFD procesa (u odjeljku 5.2.1). U slijedećem koraku stižemo do elektroslabog ujedinjenja, a potom, uz dodatne koncepte spontanog lomljenja simetrije i Higgs-ovog mehanizma u šestom poglavlju dolazimo do standardnog modela --- teorije elektroslabo-jakog međudjelovanja. Odjeljci označeni * mogu biti odgođeni za čitanje do poslijediplomskog studija.

    Sedmo poglavlje daje bitne naznake smjerova fizike koja je izvan standardnog modela (ali i izvan ovog udžbenika). Ono pruža i dodatno gradivo za izborni Seminar iz istraživanja u fizici čestica te uspostavlja sponu s poslijediplomskim studijem. Stoga je taj dio knjige popraćen iscrpnijim popisom literature, koja produbljuje seminarsku literaturu navedenu na kraju svakog poglavlja.

    Zasigurno bi bila duga lista imena osoba koje su na neki način doprinijele pojavljivanju ovog udžbenika. Nezaobilazna su imena mojih učitelja i suradnika Dubravka Tadića, Holgera Becha Nielsena i Roberta Pecceia te dugogodišnjih suradnika i prijatelja Jana Olava Eega i Dubravka Klabučara. Bitan poticaj i ohrabrenje za pisanje dugujem kolegici Vjeri Lopac-Dugi. Kolegi Dubravku Horvatu zahvaljujem na pomoći pri odabiru zadataka. Zahvalu za pomoć u pripremi dijelova teksta na računalu dugujem tajnicama Lidiji Kroflin i Kseniji Krsnik, kao i zahvalu na tehničkoj pomoći Mariji Grgan. Bitan doprinos konačnoj izvedbi i izgledu knjige dali su moji mlađi suradnici Bojan Bistrović i Krešimir Kumerički. Njima zahvaljujem i na pažljivom čitanju i kritičkim primjedbama.

    Ova se knjiga ne bi mogla pojaviti bez potpore Ministarstva znanosti i tehnologije Republike Hrvatske.


Send feedback to this page to:
picek@phy.hr
Last update: 20th Aug 1999