Up

Životopis

Opći biografski podaci

Darko Androić rođen je u Sisku 20. svibnja 1961. Osnovnu i srednju školu završava u Petrinji 1975. odnosno 1979. godine kad upisuje studij na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu; fizika, inženjerski smjer. 1980. godine upisuje i studij matematike, stručni smjer, na istom fakultetu. 1985. godine regulira vojnu obvezu, a nakon toga, u periodu od 1986. do 1991., radi kao nastavnik fizike na više srednjih škola u Sisku, Petrinji i Zagrebu. 1992. godine završava studij fizike s prosječnom ocjenom 4.41.

 Obrazovanje i zaposlenja

Iste godine postaje znanstveni novak pri Fizičkom zavodu PMF-a u Zagrebu te upisuje poslijediplomski studij fizike elementarnih čestica. 1995. regulira edukativni dio poslijediplomskog studija skupnim ispitom, a 2000. godine završava doktorski studij obranom disertacije pod naslovom: „Višečestična emisija nakon pionske apsorpcije u jezgrama“. Od 1992. do 1999. godine redovno i višekratno boravi na Paul Scherrer Institutu u Švicarskoj u sveukupnom trajanju od preko dvije godine. U periodu od 1992. do 1996. zaposlen je kao znanstveni novak, a od 1996. kao asistent pri Fizičkom odsjeku PMF-a. Nakon doktorata radi kao viši asistent, a od 2002. godine kao docent. Nakon izbora u zvanje viši znanstveni suradnik, od 2010. godine, radi kao izvanredni profesor pri Fizičkom zavodu (sada Zavodu za eksperimentalnu fiziku) Fizičkog odsjeka PMF-a u Zagrebu.

 Znanstveno usavršavanje

Nakon stjecanja doktorata znanosti Darko Androić je višekratno u znanstveno-studijskim boravcima u ukupnom trajanju od preko tri godine aktivno sudjelovao u znanstvenim aktivnostima na nacionalnim laboratorijima u SAD. Prvo radeći na problematici kaonske produkcije hiperjezgara na liniji C AGS akceleratora na BNL-u, te potom od 2000. do danas na eksperimentima elektroprodukcije stranih jezgara na JLabu. Od 2006. godine boravci Darka Androića na TJNAF-u (Thomas Jeffeson National Accelerator Facility) vezani su uz eksperiment G0 kolaboracije koja istražuje narušenje pariteta u sudarima polariziranih snopova elektrona s protonima.

 Znanstvena ekspertiza

Od 2008. godine znanstvena aktivnost dr. Darka Androića vezana je i uz eksperiment Q-weak kolaboracije. Q-weak kolaboracija osmislila je jedinstveni detektorski sustav za mjerenje narušenja pariteta u sudarima polariziranih elektrona s protonima, te je u dva navrata realizirala opsežna i dugotrajna mjerenja. Rezultati tog eksperimenta 2018. godine objavljeni su u prestižnom časopisu Nature u članku „Precision measurement of the weak charge of the proton“. Članak donosi, najprecizniji do sada, izmjer slabog naboja protona. Kompleksnost eksperimenta očituje se i u činjenici da je narušenje pariteta, s nepouzdanošću od jedne standardne devijacije, mjereno pogreškom manjom od jedan u deset milijuna. Ovo mjerenje potvrdilo je valjanost Standardnog model u komplementarnom režimu od onog u kojem rade CERN-ovi detektori, ali i demonstriralo potencijale preciznih eksperimenata u traženju fizike izvan Standardnog modela.

 Profesionalne vještine

S Q-weak eksperimentom TJNAF zaključuje 2012. godine eru 6 GeV-skog elektronskog snopa. U periodu nadogradnje akceleratora na TJNAF-u Darko Androić sudjeluje u planiranju i predlaganju novih eksperimenata za predstojeće razdoblje 12 GeV-skog elektronskog snopa.  Q2.

Eksperimentalna aktivnost

Era eksperimentalnih mjerenja upotrebom 12 GeV-skog snopa započinje u jesen 2014. trećom generacijom eksperimenata dubokog virtualnog komptonovskog raspršenja DVCS (Deeply Virtual Compton Scattering in Hall A@JLab), te GMP eksperimentom  koji precizno mjeri elastični udarni presjek protona na velikim vrijednostima Q2. U 2017. i 2018. godini slijede mjerenja Hall A kolaboracije na tricijskoj meti: Marathon run. 2019. godine nastavljaju se aktivnosti u detektorski (spektrometarski) redizajniranom pogonu C. Eksperimenti Hall C kolaboracije se fokusiraju na raspršenja visoko energijskog polariziranog snopa elektrona na laserski polariziranoj meti 3He. 2022. objavljeni su prvi rezultati mjerenja. Programske smjernice budućih eksperimentalnih aktivnosti opsežno su izložene u dokumentu „The Present and Future of QCD“ čiji je koautor, pored mnogobrojnih fizičara iz SAD-a, jedini iz Hrvatske, dr. Darko Androić.

 Nastavne aktivnosti

Od 2002. Darko Androić u kontinuitetu predaje Opću fiziku, prvo u ulozi voditelja kolegija "Uvod u opću fiziku" za matematičare, a trenutno predaje istoimeni kolegij za profesore matematike. Dugogodišnji je voditelj kolegija "Računalne mreže“. Za taj kolegij osmislio je praktikum, te realizirao niz praktičnih vježbi iz operacijskih sustava i umrežavanja računala. Nastavničke kompetencije pokazao je i vodeći, tijekom tri godine, grupu metodičkih kolegija: Metodika nastave fizike sa seminarom i praktičnom nastavom. Bio je 10 godina nositelj seminara "Moderne tehnike u fizici" za studente matematike. Trenutno je nositelj kolegija "Eksperimentalne metode moderne fizike".

 Strukovne aktivnosti

Darko Androić kao član HFD-a bio je kovoditelj europskog FP6 projekta 516938 (WYP2005 EUROPE). Baveći se tematikom povijesnih fizikalnih eksperimenata revitalizirao je neke resurse bogate Zbirke Fizičkog zavoda PMF-a. Od 1998. godine do prestanka izlaska bio je web-urednik časopisa FIZIKA i njenog CD izdanja Fizika A&B. Vodio je dvije (24.[2008.] i 25.[2009.]) Ljetne škole mladih fizičara HFD-a. U periodu 2005.-2009. bio je član upravnog odbora HFD-a. Dvokratno je bio koordinator i voditelj PMF-a na Smotri Sveučilišta. Bio je predsjednik Povjerenstva za prosudbu HNOS-a. Bio je voditelj Povjerenstva za kvalitativnu analizu provedbe nacionalnih ispita iz fizike pri Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja i član Državnog povjerenstva za natjecanja iz informatike. Član je referentne skupine za Svemir pri MZO.

 Europski projekti

Bio je voditelj međunarodnog, Leonardo da Vinci - transfer inovacija, projekta INFIRO (Integrated physics approach to Robotics Designed Laboratory) u prvoj godini kada su LdV nositeljstva aktivnosti ponuđena i hrvatskim znanstvenicima. U periodu od 2013.-2016. koordinira partnerske zadaće Sveučilišta u Zagrebu u HOPE kolaboraciji, još jednom međunarodnom edukacijskom projektu iz korpusa LdV programa, te uspješno, 2015. godine, organizira godišnju konferenciju u Zagrebu.

 Kurikularne aktivnosti

Darko Androić radio je u povjerenstvu za izradu prvih bolonjskih programa na Fizičkom odsjeku PMF-a. Predlagatelj je kurikularnih sadržaja kolegija kojima je nosilac i njihovih varijanti na stranom jeziku (engleski). Dvokratno je bio koordinator i voditelj PMF-a na Smotri Sveučilišta. Bio je predsjednik Povjerenstava za prosudbu HNOS-a (programi fizike). Bio je voditelj Povjerenstva za kvalitativnu analizu provedbe nacionalnih ispita iz fizike pri Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje i član Državnog povjerenstva za natjecanja iz informatike. Bio je član EPS (European Physics Society) koordinacije i hrvatski povjerenik za praćenje i vrednovanje ishoda bolonjskog procesa nastave fizike u Europi.

 Osobni podaci

Darko Androić oženjen je, ima dvoje djece i bio je sudionik Domovinskog rata. Aktivno govori engleski, a služi se i španjolskim. Kolumnist je nekoliko domaćih portala i autor je dvije objavljene knjige kratkih eseja.


Malo sličica s druge strane bare

ja i sloboda ...size = 26 kB

... na važnim mjestima size = 24 kB


Google
WWW www.phy.hr Darkove stranice