Video: TV emisija njemačke televizije WDR

 


Ako nije uključen,
prijevod uključite
u desnom donjem kutu.

Prijevod: H. Mesić

Evo kako na web-sjedištu emisije Kopfball dodatno pojašnjavaju pokus izveden pred publikom. Naime Kopfball ima arhivu video isječaka, a uz svaki isječak dostupna je web-stranica s odgovarajućim pojašnjenjima i dopunskim podacima koji se tijekom emisije nisu mogli iznositi, a pretpostavlja se da bi pojedine gledatelje mogla zanimati.

Bungee-Jumping za vazu i šalicu 

Eksperiment: Theo Schmitz
Tekst: Axel Bach
Prijevod s njemačkog: Hrvoje Mesić
Experimentator Theo Schmitz mit Gästen beim Experiment; Rechte: WDR-Fernsehen 2003

Malo živosti za posuđe. Eksperimentator TV-emisije Kopfball, Theo Schmitz pronašao je idealan sport za posuđe koje se dosađuje u ormaru: Bungee-Jumping. Za to su najprikladnije porculanske šalice i velike vaze. Doduše, za razliku od uobičajenog Bunge-Jumpinga u keramičkoj inačici ovog sporta nećemo koristiti nikakvu elastičnu gumu.
Kada budete kasnije izvodili ovaj pokus najbolje je da uzmete dva pomoćnika i najprije malo vježbate, po mogućnosti ne baš s najskupljim porculanom ...
Prvo povežite tešku, veliku vazu s jednom šalicom: Međusobno ih svežite tankim užetom ("špagom"). Vaša dva pomoćnika neka polože nelakiranu drvenu dršku od metle vodoravno na svoja ramena. Sada držite šalicu otprilike u visini drvenog štapa i odmaknite se par koraka unazad. Pri tome vazu povucite još malo više-

Experimentator Theo Schmitz mit Gästen beim Experiment; Rechte: WDR-Fernsehen 2003

Kada vaza bude visjela oko 20 centimetara ispod drške od metle, jednostavno pustite šalicu. Kao posljedica toga, teška vaza se sruči prema tlu, dok se šalica zanjiše točno prema njoj.  Međutim, na sreću vaza i šačica se ne sudare.  Ali vaza i dalje pada prema podu. A spas se događa tek u posljednjoj sekundi: Šalica se užetom višestruko omota oko drške od metle i zaustavi vazu neposredno iznad poda.

Pitanje

Zašto vaza ne tresne o pod i razbije se?

To funkcionira ovako


Kada pustite šalicu, i vaza i šalica padaju dolje istodobno (i s približno jednakim ubrzanjem). Teška vaza pri tome vuče još i uže na svoju stranu. Zbog toga se doduše šalica povlači prema gore, da bi se konačno šalica više puta zavitlala i prebacila preko štapa od metle:

Hier wird das Experiment grafisch dargestellt; Rechte: WDR-Fernsehen 2003

Na taj način stvara se tako velika sila trenja da se potpuno zaustavi padanje vaze.

Zanima vas više? - Dodatne informacije

 

Experimentator Theo Schmitz zeigt die Tasse, die sich mehrfach um den Besenstiel gewickelt hat; Rechte: WDR-Fernsehen 2003

 

Kako dolazi do toga da se šalica više puta premetne preko štapa?
Pustimo li šalicu da jednostavno njiše na niti prebačenoj preko štapa, ona nikada neće moći izvesti prebačaj preko štapa. To se događa samo onda kada se njihalo skraćuje uslijed padanja vaze.
Taj trik koriste primjerice i redovnici u katedrali u španjolskom gradu Santiago de Compostela: Tamo četiri do osam redovnika obučenih u crvene odore zanjišu jedno 50 kg teško kandilo napunjeno žarom ugljena i tamjanom. Ta posuda za žar visi na užetu prebačenom preko nepomične koloture na stropu. Posuda se najprije lagano gurne, a zatim je redovnici ubrzavaju potezanjem užeta na drugom kraju. Već nakon par poteza kandilo postiže nevjerojatnu brzinu i do 70 kilometara na sat i spektakularno leti uzdižući se i do 50 metara u visinu crkvene lađe. To se događa kada redovnici naglim trzajem skrate njihalo dok prolazi najnižom točkom putanje (a da biste vidjeli  kako to stvarno izgleda pogledajte video: Botafumeiro - Santiago de Compostela).


Zašto se njihalo tako njiše?

Kada otklonimo njihalo i pustimo ga s neke visine, ono se naravno zanjiše prema dolje uslijed privlačne sile Zemlje (gravitacijske sile). Pri prolasku kroz položaj mirovanja odnosno kroz najnižu točku ono se svakako neće zaustaviti, nego će zbog inercije nastaviti dalje njihati. U uzlaznoj putanji njihalo se pod djelovanjem gravitacijske sile ponovo uspori, dok konačno ne stane i zanjiše se nazad. Ako zanemarimo manje gubitke na trenje njihalo doseže uvijek jednaku visinu. Kako daleko će se njihalo zanjihati ovisi o tome s koje visine smo ga prije toga pustili.

Njiše li se njihalo vječno?

Pokretanjem (podizanjem) njihala dajemo njihalu energiju koja je najprije pohranjena kao "potencijalna energija" (energija položaja). Pustimo li njihalo ta će se potencijalna energija pretvoriti u energiju gibanja ("kinetičku energiju") - njihalo se dakle počelo gibati. Obje ove vrste energije se kod njihanja neprekidno izmjenjuju i pi tome uvijek prelaze jedna u drugu . Kada ne bi bilo nikakvog trenja vječno bi se njihalo simo - tamo.